Kocia wyprawka
KUWETA
Kuweta to niezbędny element, w który należy zaopatrzyć się przed przybyciem kota. Dostosuj rozmiar kuwety do wielkości kota. Zawsze wybieraj toaletę, w której kot będzie mógł swobodnie się obrócić. Należy też wybrać ustronne miejsce, w którym ma stać kocia toaleta z dala od miejsca zabaw oraz podawania posiłków. Do wyboru są kuwety odkryte oraz kryte. Kuweta kryta zapewnia kotu intymność, a nam – mniej rozsypanego żwirku i nieprzyjemnych zapachów, jest wyposażona w filtr węglowy oraz drzwiczki, co ogranicza w znacznym stopniu nieprzyjemny zapach. Nasze koty są przyzwyczajone do korzystania z kuwety krytej i taką też proponujemy (oczywiście z odkrytej też skorzysta). W celu łatwiejszej akceptacji nowej kuwety w nowym otoczeniu zalecamy aby przez pierwsze dni wyjąć z niej drzwiczki.
ŻWIREK
Nasze koty obecnie korzystają ze żwirku:
- Cat’s Best Original
Jest to żwirek naturalny, drewniany zbrylający(bezpieczny dla maluszków) , o dość drobnej frakcji, charakteryzujący się bardzo dużą chłonnością wilgoci, pochłanianiem zapachów oraz brakiem pylenia. Można go usuwać w toalecie.
DRAPAK
Drapanie jest naturalną potrzebą kota. Służy pozostawianiu komunikatów wizualnych i zapachowych. Kot ostrzy na nim pazury, kocięta uwielbiają po nich skakać, wspinać się ( pozwala on na rozładowanie energii ), dlatego też jest bardzo istotnym elementem. Te większe drapaki są zaopatrzone także w półki, na których koty odpoczywają przed kolejnymi harcami. Jeśli kupujesz drapak stojący lub wiszący, pamiętaj, żeby znajdował się na odpowiedniej wysokości, aby kot mógł się na nim swobodnie wyciągnąć.
TRANSPORTER
Kot musi być przewieziony do domu w transporterku – dla własnego i naszego bezpieczeństwa. Jest to jedyny bezpieczny środek transportu dla naszego pupila. Dlatego bardzo ważny jest wybór takiego transportera, który będzie zarówno wygodny jak i bezpieczny. Transporter może również służyć kotu jako posłanie, ponieważ koty uwielbiają budki, domki i zabudowane kryjówki. Do wyboru są transportery z tworzywa sztucznego z rączką, torby z mocnego materiału, transportery z wikliny, a nawet plecaki do transportu kota. Wybierz transporter o właściwych rozmiarach – kot musi być w stanie wygodnie obrócić się wewnątrz pojemnika. Najrozsądniejszym wyborem będzie transporter plastikowy który jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości (czasem mogą zdarzyć się kocie niespodzianki w trakcie podróży) . Zalecamy wybierając się w dłuższą podróż zaopatrzyć w podkłady higieniczne dostępne w sklepach zoologicznych lub te dla niemowląt i wyłożyć nimi dno kuwety.
Po przybyciu maluszka do nowego domu należy unikać nagłych zmian pokarmu które mogą zakończyć się dla naszego pupila sensacjami żołądkowo – kuwetowymi, alergiami pokarmowymi czy innymi problemami. Kociak w hodowli był karmiony karmą suchą specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla kociąt, i to nią należy go karmić przez pierwsze tygodnie w nowym domu. Kiedy kotek osiągnie dojrzałość (około 12 miesięcy) zalecamy wprowadzać karmę przeznaczoną dla kotów po sterylizacji/kastracji . Nową karmę wprowadzamy stopniowo dosypując ją i mieszając z karmą do której kotek jest przyzwyczajony. Nasze koty przyzwyczajone są do jedzenia karmy suchej, mokrej, oraz surowego mięsa. W celu uzupełnienie diety w składniki odżywcze podajemy też naszym milusińskim żółtko ( raz w tygodniu) sporadycznie twarożek, gotowaną rybę.
Dobre karmy suche powinny zawierać powyżej 70 % mięsa. Obecnie karmimy nasze koty karmami Farmina i je polecamy, mają one zbilansowany skład, dużą zawartość mięsa oraz zawierają odpowiednie witaminy i minerały niezbędne do zdrowego życia kota. Są dostępne w różnych wersjach przeznaczenia żywieniowego na różnych etapach życia kota, jak i smakach. Karmy mokre które polecamy to Macs , Applaws
Pamiętajmy, koty nie tolerują mleka! a raczej zawartej w niej kazeiny. Podanie kotu mleka może zakończyć się sensacjami żołądkowo – jelitowymi.
Kot jest mięsożercą, więc powinien dostawać mięso. Nasze koty dostają je surowe, bądź sparzone, zawsze mrożone przez co najmniej 48 godz. i podane w temperaturze pokojowej. Najlepszym rodzajem mięs dla kota jest kurczak, wołowina, cielęcina, udziec z indyka. Mięso to przed podaniem kroimy na kawałki i podajemy jako jeden z posiłków 2-3 razy w tygodniu. Najlepsze dla kota jest mięso mięśniowe, poprzerastane tłuszczykiem. Jedząc takie mięso koty czyszczą zęby, ćwiczą mięśnie żuchwy.
Pamiętajmy, nie podajemy mięsa wieprzowego ani dzika z uwagi na możliwość występowania w nim wirusa Aujeszkiego (wścieklizna rzekoma). Wirus ten nie atakuje człowieka, dlatego mięso wieprzowe nie jest w tym kierunku badane. Ważne jest również kupowanie mięsa wiadomego pochodzenia (tzn. przebadanego).
Należy bezwzględnie pamiętać, aby kot miał zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej. Zalecamy miseczki do wody pitnej szklane lub ceramiczne (plastikowe sprzyjają rozwojowi bakterii )
Zalecenia żywieniowe dla kociąt na pierwsze tygodnie w nowym domu!
1. Karma sucha dla kociąt Farmina COD, SHRIMP, PUMPKIN AND CANTALOUPE MELON KITTEN cały czas dostępna w miseczce.
2. Karma mokra Macs kitten ( kilka łyżek) lub surowe mięso ( kilka kawałków) 1 x dziennie.
3. Raz w tygodniu można podać surowe żółtko jaja.
Pamiętaj aby by kot miał zapewniony stały dostęp do świeżej wody pitnej!!!